Deskis

Metsanduslikud tarkvaradVaata meie tooteid

Deskis

Metsanduslikud tarkvarad

Vaata meie tooteid

Metsaeraldised

Saadaval on uus metsade majandamise tarkvara ForestMan www.forestman.eu

ForestMan asendab populaarse äpi Metsaeraldised ning seda on võimalik kasutada veebis nii Androidi kui ka iOS-iga.

ForestMan'iga liitumisel on esimene kuu tasuta. Lisaküsimuste korral võta meiega ühendust forestman[at]deskis.ee

Metsaga tegelevatel inimestel on erinevatel põhjustel vaja näha metsas metsaeraldiste ja teatiste piire ja infot. Miks mitte seda teha mugavalt ja soodsalt oma nutitelefoni või tahvelarvutiga.

Metsaeraldised on tarkvara Android telefonile või tahvelarvutile, mille abil on Metsaregistri andmed alati telefonis ja neid saab otsida, kaardil vaadata ja looduses GPS asukoha järgi ka maha märkida. Aluskaardina saab kasutada Maa-ameti erinevaid kaardikihte.

Andmete allalaadimine

Metsaeraldiste piirid on Metsaregistri kodulehel kõigile tasuta allalaetavad. Lisaks näitab rakendus eraldiste avalikku infot Metsaregistri lehelt.
Selleks, et eraldisi oma telefonis näha, tuleb kõigepealt soovitud maakonna fail(id) alla laadida.

  • Vajutage programmis nuppu "Uuenda"
  • Avaneb nimekiri maakondadest, mille andmed on allalaetavad
  • Märkige maakonnad, mille andmeid soovite telefoni laadida
  • Vajutage ekraani all olevat nuppu Uuenda, algab valitud maakondade failide allalaadimine
  • Kui valitud piirkonnad olid juba varasemast telefonis olemas, kirjutatakse olemasolevad failid uute andmetega üle

Eraldise otsimine

Valige maakond, mille andmetest soovite otsida. Otsida saab ka kõikide allalaaditud maakondade seast korraga. Sisesta katastritunnus või kvartali number ja vajuta Otsi. Otsida saab nii täpset vastet kui ka ainult tunnuse alguse järgi - selleks tuleb otsingu lõppu panna tärn (*). Näiteks kui on vaja leida kõik katastriüksused, mis algavad numbritega 12601:003:0 siis võib otsingusse kirjutada 12601:003:0* ja otsingus leitakse kõik sellise algusega katastritunnused. Kui antud katastriüksusel puuduvad Metsaregistri andmed, siis on võimalik näidata kaardil antud katastriüksust või kuvada katastriinfo. Lahtri ees oleva nupu alt leiad üles viimati otsitud eraldised.Klikkides valitud eraldisel, saab valida, kas:
  • näidatakse eraldise takseerandmeid
  • näidatakse eraldist kaardil
  • kuvatakse sõidujuhised valitud eraldiseni (avatakse Google Maps Navigation rakendus)

Koordinaadi järgi otsimine

Koordinaate saab sisestada samas kohas, kuhu saab sisestada katastritunnust või kvartali numbrit.

  • kahe koordinaadi vahele tuleb jätta tühik
  • koordinaadi eraldajaks võib olla nii koma kui punkt. Nt: 58,276297 27,327138 või 58.276297 27.327138
  • sisestamisel pole oluline, kumb koordinaat enne sisestada Nt: 58,276297 27,327138 või 27,327138 58,276297
  • sisestada saab nii geograafilisi (Lat/Lon) koordinaate, kui ka ristkoordinaate (L-EST 97) Nt: 58,276297 27,327138 või 6464348,66 695136,75

  Kui koordinaat on sisestatud ja vajutada Otsi, siis on võimalik:

  • näidata antud koordinaadi asukoht kaardil (tärnina)
  • saada katastriinfot koordinaadi asukoha katastriüksuse kohta (kui koordinaat asub katastriüksusel)
  • navigeerida antud koordinaadini

Metsaeraldised kaardil

Valitud eraldise piiri kuvatakse kaardil esiletõstetult. Kaardil on punase piirjoonega näidatud valitud eraldis ja oranži piirjoonega sama katastri või kvartali teised eraldised. Erametsade ja RMK eraldiste kihid kuvatakse erineva värviga.

Eraldise ja teatise info

Otsitava eraldise kohta saab näha Metsaregistri lehelt pärit avalikku takseerinfot. Kui otsitaval katastriüksusel pole takseerandmeid, pakub tarkvara võimalust otsida infot Maa-ameti katastriandmetest.

  • Erametsade kohta kuvatakse osalised takseerandmed.
  • Kui erametsa osas on olemas täiskirjeldus, siis kuvatakse täiskirjeldus.
  • RMK eraldiste kohta näidatakse täiskirjeldust.
  Eraldise takseerkirjeldus on võimalik avada kaardikihil eraldisel klikkides või otsingutulemuste lahtris vajutades nupul Näita infot.

  Teatise infot näidatakse eraldise info allosas. Kui antud eraldisel lubatud töid pole, siis tuleb ka selle kohta teade.

Kaardifunktsioonid


Kaardikihid
Kaardikihte saab sisse/välja lülitada ekraani all paremal servas oleva nupu "Kaardikihid" alt.

  • Otsingu tulemus
  • Eraldised
  • Teatised
  • Minu kiht
  • Piirangud
  • Ortofoto
  • Põhikaart
  • Hübriidkaart
  • Metsanduslik-ortofoto
  • Kõrgusmudel
  • Mullakaart


  WMS teenus toimib "pildistamise" põhimõttel: internetist tõmmatakse WMS pilt ekraanil näha oleva ala kohta. Kihid mille taga on (www), laetakse internetist.

  Kui seadmesse, kataloogi /MetsaInfo, on käsitsi kopeeritud fail minukiht.shp, siis avanevad need kaardikihtide nimekirjast Minu kiht alt. Minukiht.shp faili struktuur pole rakenduse jaoks oluline kuid koordinaadid peavad olema L-EST97 koordinaatsüsteemis. Minukiht.shp failis olevaid andmeid saab vaadata kui kaardil mõnel objektil toksata.

  Juhend PRIA põllumassiivide vaatamiseks

  Värskendamise nupp
  ekraani all vasakus servas värskendab ekraanil kõik sisse lülitatud kaardikihid. Kui kaardipilti suurendada või vähendada, siis tuleks pärast seda vajutada Värskenda.

  Suurendamiseks/vähendamiseks
  tuleb toksata ekraani alaservas olevatel + ja - märgiga nuppudel. Kui ekraan toetab kahesõrmefunktsiooni, siis saab suurendada ka sõrmi ekraanil lahku lohistades ja vähendada sõrmi kokku lohistades. Samuti saab suurendada ja vähendada kasutades telefoni helitugevuse nuppe.

  Kaardi nihutamiseks tuleb näpuga ekraanil lohistada.

Sihi märkimine

Kui on vaja märkida kaardile sirge, mida mööda liikuda objektini, siis saab kaardile lisada sihi. Vali kaardi ülalt servast lipuga mehikese nupp ja vajuta kaardil punkti, kuhu soovid sihti tõmmata. Kaardile joonistatakse sirge GPS punkti ja märgitud koha vahele.
Kui on vaja määrata uus siht, siis vali kaardi ülemisest servast uuesti lipuga mehikese nupp ja tõmba uus siht. Sihi kaardilt eemaldamiseks vali menüüst Eemalda siht.
Kaardi ülaservas näidatakse GPS punkti ja Lipu vahelist kagust meetrites.
NB! Orienteerumist aitab lihtsustada ka kaardil olev sinine nooleke GPS punkti küljes. Sinnapoole, kuhu on suunatud noole ots, on suunatud ka sinu nägu. Seega - et liikuda sihtmärgi suunas, peab ka sinise noolekese ots olema suunatud sihtmärgi poole.

Navigatsioon

Otsitud katastri, eraldise või teatise juurde saab navigeerida Google Maps Navigation abiga.

"Metsaeraldised" tarkvaras tuleb valida objekt ning valida käsk Navigeeri seepeale avatakse Google Maps Navigation rakendus ja hääljuhtimisega navigatsioon, kus juhendatakse mööda kiiremat teed objektini.


Läbitud teekonna näitamine (tracking)

Kui soovid kaardil näha teekonda, mille oled läbinud, siis tuleb enne teekonna alustamist minna menüüsse ja valida Rada sisse. Selle peale hakatakse salvestama GPS koordinaate ja näitama "saba" GPS punkti järel. Teekonna salvestamise katkestamiseks tuleb valida menüüst Rada välja. Kui soovid alustada uut rada, mis kustutab vanad jäljed kaardilt, siis tuleb valida menüüst Uus rada.
NB! Selleks, et rakendus ei muutuks aeglaseks, tuleks aeg-ajalt rada välja lülitada, et kustuksid vanad rajad. Kui on pikalt salvestatud GPS-rada, siis selle näitamine kaardil muudab rakenduse aeglaseks.

Kontakt

Katrin Seglinš

Info, büroojuht

Telefon: (+372) 5883 7865
E-post: katrin[at]deskis.ee